Co możesz odczuwać po masażu?

Czy to normalne, że po masażu mogę odczuwać ból? Pogorszenie samopoczucia?

Tuż po masażu czujemy wewnętrzne ciepło, rozluźnienie i odprężenie. Często słyszymy od Was, że czujecie się „lżej”.
Więc skąd to złe samopoczucie następnego dnia? Skąd ten ból mięśni?

Jest to naturalna reakcja naszego ciała. Złe samopoczucie wynika z oczyszczania się organizmu z toksyn, przebudowy tkanki łącznej związanej z mikrostanem zapalnym i reakcji na zmianę odczuwania własnego ciała. Niestety liczne napięcia, przeciążenia czy bóle – to skutek naszego wymuszonego trybu życia, na który często pracujemy nawet latami. Zatem śmiało można tutaj powiedzieć, że organizm uczy się nowej dla niego sytuacji i dąży do przywrócenia prawidłowej homeostazy organizmu.

Podsumowując:

Miejscowy ból w mięśniach może wynikać z wcześniej wspomnianego mikro stanu zapalnego, który dzięki swojemu istnieniu powoduje przebudowę tkanki łącznej. Tkanka ta jest jedną z najbardziej unerwionych struktur naszego ciała, dlatego może dawać objawy w różnej formie i nasileniu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo dzięki temu nasze ciało dąży do równowagi i do lepszego działania. Lekki ból mięśni po masażu jest normalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić niepokoju.

Osoby, które częściej korzystają z masażu klasycznego, zwykle w mniejszym stopniu odczuwają dyskomfort, ponieważ ich mięśnie są lepiej przyzwyczajone do ingerencji.

Inne objawy:
– zawroty głowy,
– dreszcze
– osłabienie
– senność
– siniaki
– gorączka